Jednoduchá platba

Knihy z nabídky knihkupectví a vydavatelství Šuplík.cz můžete objednat a koupit jednoduše, pouhým odesláním SMS.

Stav Objednávky

Ověřte si, v jakém stavu je vaše SMS objednávka.

Obálka  - přední strana Obálka  - zadní strana


Dětství není jen tak 2.vydání

Dagmar Benešová

Cena knihy je 380 Kč, poštovné a balné po ČR je již v ceně.

Tuto knihu nelze objednat přes SMS

O knize

Dětství není jen tak D. Benešové nás vrací do školních lavic naštěstí už minulého režimu (v období od konce padesátých let do roku 1968). A dělá to s humorem, nostalgií, ale i připomínkou různých tu menších, tu větších tragédií a traumat, ale i veselých příhod, jež provázejí vývoj člověka od útlého dětství po práh dospělosti. Autorka postupně otevírá desítky šuplíků své neskutečně bohaté paměti a v každém nachází spoustu zajímavých, radostných i žalostných momentů, jež dokáže ozvláštnit svým inteligentním a čtivým literárním zpracováním. Barvité dětské zážitky domýšlí z pozice dospělé osoby, aniž by je zbavila kouzla dětského pohledu na svět. Čtenářům tak nabízí příběh z rodu Bylo nás pět Karla Poláčka, Študáků a kantorů Jaroslava Žáka a především Hrdého Budžese Ireny Douskové.

Ukázka z knihy

Protože se má sestra narodila dva dny před Štědrým dnem, trávili jsme s tátou Vánoce u babičky Marie a dědy Karla. U nich v domě s nimi žil jejich starší syn Kamil se svou ženou Matyldou a dvěma syny. Báječně jsem si tam s bratránky vyhrála. Chodili jsme bruslit na rybník, koulovali se na dvorku a hráli karty. A navíc měli psa! Byl to krémový nevyzpytatelný voříšek s dlouhou srstí, jehož věčně vyplazený růžovoučký jazyk mě fascinoval. Bylo to pro mě báječné nové dobrodružství běhat venku se psem v patách, hladit ho po dlouhých chlupech a důležitě vykřikovat povely, které beztak neposlouchal.
Štědrý večer, režírovaný přísnou tetou Matyldou v duchu okázalých křesťanských tradic, byl pro mě podobně fascinujícím zážitkem jako návštěva zoologické zahrady. S vykulenýma očima jsem sledovala, jak se strýc s tetou a bratránky před večeří modlí. Babička a táta je pozorovali s nadhledem a děda na mě přes stůl šibalsky mrkal. Dárky pod stromečkem si nehledal každý sám, jako u nás doma, ale starší bratránek, který už uměl číst, je rozdával ostatním. To mě moc nebavilo. Bylo to, jako kdybych měla ke stromku zakázaný přístup. A zákazy, ty mi byly vždycky proti srsti. Na své rozladění jsem však rychle zapomněla, když mi bratránek přivezl zpod stromečku zelený proutěný kočárek s velkou pannou.
Mým pobožným bratránkům ale víra nezabránila v tom, aby mě naučili hrát mariáš. Potřebovali totiž třetího do hry, a tak vzali zavděk i pětiletou sestřenkou. Děda Karel si je v rámci ideologického pnutí v rodině dobíral, že karty jsou čertovy obrázky a že by o jejich hříchu mohl za jistých okolností informovat jejich matinku. Před tetou Matyldou se toho vůbec spoustu tajilo.
Všichni v tátově rodině měli modré oči, jenom já jsem tam byla výjimkou. Když jsem si posteskla dědovi Karlovi, že nemám tu správnou princeznovskou barvu očí, nehnul brvou a vysvětlil mi, v čem to vězí: „To je tím, že si oči pořádně nemyješ, a tak je máš špinavé. Když si je pořádně vydrhneš mýdlem, špína zmizí a budeš mít oči modré jako já.“ Blbečkovsky jsem mu nalítla a oči řádně namydlila. Mýdlo štípalo a pálilo, ale kýžený efekt se nedostavil. Místo toho jsem měla oči rudé jako angorák. A pak věřte dospělým.

Informace o knize

Autor: Dagmar Benešová
Počet stran: 244
Vazba: A5, měkká lepená PUR
ISBN: 978-80-7550-153-0
Rok vydání: 2023

Tech.realizace AXIMA spol.s r.o.Tel.infolinka: 603 276 378, email: prsms@axima-brno.cz, www.platmobilem.cz.

Co jsme zač?

Šuplík.cz je knihkupectví a vydavatelství, které tiskne a vydává klasické papírové knihy zejména začínajícím autorům.

Kromě výroby a vydání knihy zajišťujeme i její přímý prodej přes SMS.

Přečtete si více o šuplíku nebo nám rovnou napište – se vším vám poradíme.

Anketa

Píšete něco?

Ano, ale jen do šuplíku. 2073 2073

Ano, už mi něco vyšlo. 356 356

Ano, ale jen na webu. 575 575

Ne, asi neumím psát. 118 118

Ne, raději jen čtu. 214 214