Jednoduchá platba

Knihy z nabídky knihkupectví a vydavatelství Šuplík.cz můžete objednat a koupit jednoduše, pouhým odesláním SMS.

Stav Objednávky

Ověřte si, v jakém stavu je vaše SMS objednávka.

Obálka  - přední strana Obálka  - zadní strana


Černá raptořice

Ilona Ziková

Cena knihy je 350 Kč, poštovné a balné po ČR je již v ceně.

Tuto knihu nelze objednat přes SMS

O knize

Číst Černou raptořici Ilony Zíkové znamená ponořit se do oživených velkoformátových obrazů Zdeňka Buriana z hlubin pravěku. Autorka nás zavádí mezi teropody – masožravé druhohorní dinosaury v podobě dravých ptáků, známých z filmu Jurský park. Titulní hrdinka napínavého příběhu je raptoří mutant, obdařený jako jediný mezi všemi tvory rozumem, což jí dá nevídané schopnosti. Uchopovací spáry jí umožní pomocí oštěpu lovit i mnohem větší tvory, ba dokonce se naučí ovládat i oheň. Co budou lidé pracně objevovat po celé generace, to si ona dokázala osvojit během svého mládí. A později úspěšně vedla svou raptoří tlupu na její cestě za dennodenní kořistí a převedla ji přes všechny nástrahy tehdejšího světa. Kniha se rozhodně nehodí jako četba pro mladší školáky. Její podtitul by mohl znít Jak se dinosauři naučili zabíjet. (PhDr. Michal Žák)

Ukázka z knihy

Malá raptořice opustila hnízdo. Instinktivně tíhla ke skupině keříků. Protáhla se mezi větvičkami. Tady se cítila bezpečněji. Dosud trávila z vaječného váčku, zatím si tedy nemusela dělat starosti se sháněním potravy.
Noc přišla záhy. Raptoří samička, zachumlaná v šedivém chmýří, měla sevřené přední pacičky a otevřené oči, viděla však jenom tmu. Temnotou kolem keříků co chvíli něco proběhlo. Mělo to svůj účel – začali se rojit termiti. A malí savci, aktivní jen za nocí a ve dne spící v norách či v dutinách stromů, hodlali této noci bezezbytku využít. Raptoří kuře mělo štěstí, že drobní noční dravci jsou zaneprázdněni lovem hmyzu.
Neklidnou noc vystřídalo chladné ráno. A raptoří mrně poprvé v životě pocítilo hlad. Mezi výhonky, vyrůstajícími ze ztvrdlé půdy, spatřilo cosi běžet – párek termitů hledal vhodné místo k založení termitiště. Svatební rej skončil, proto nad ránem oba přistáli. Jak složili křídla, odlomila se jim.
A tak tomu bude po celé věky.
Oba všekazi, kteří unikli nástrahám svatební noci, směřovali k puklině v zemi, aby tam založili nové království. Neuvědomovali si, že jsou vyvolenými z mnoha jedinců svého druhu, co takové štěstí neměli.
Šedě ochmýřené mládě vycenilo maličké zoubky a ještě neobratně chňaplo po nyní bezkřídlé termití královně. To ona vybírala skrýš; král pouze následoval svou vyvolenou.

A teď ji následoval i do raptořího chřtánu.
Raptořice drtila tělíčka termitího páru a hladově je polykala. Orgie sycení pro ni byly čímsi novým. Lačně se rozhlížela po dalším chodu.
Její pohled utkvěl na veliké zelené kobylce. Naneštěstí byla usazena až v samé klenbě keříku.
Vtom se nad křovím mihl stín. Kobylka polekaně proskočila ke‑ řem. Leč šedé raptoří kuře zklamaně hledělo na stále příliš vzdálené sousto. Hmyz se zas neomylně zachytil ve výšce pro malou raptořici nedostupné.
Jenže ta to ještě nevzdala. Proběhla vnitřkem keříku a svými drápatými horními končetinami uchopila právě haluzku, jež poskytla oporu velké kobylce. Se zřejmým úmyslem, ač něco takového dělala během svého kratičkého pobytu na světě poprvé, začala prudce třást větvičkou. Na své titěrné tělesné rozměry mělo toto raptoří mládě překvapivou sílu.
Prudké otřesy kobylku překvapily. Ta po doskoku teprve nabírala rovnováhu a hotovila se k dalšímu odrazu. Větvička se divoce komíhala a několikrát třískla do balancujícího hmyzu.
Drápky se vytrhly z podkladu a členovec padal… Pohotově roztáhl doširoka křídla a frrr! – zastavil volný pád. Nad naprázdno sklapnuvšími čelistmi odlétal. Do cesty se mu připletla další spásná větvička.
Kobylka se jí přichytila a tím ztlumila náraz.
K její smůle již spodní konec větvičky, mnohem tenčí, než byla ta první, z níž skokana sklepala, svírala raptořice a s nasazením všech sil s ní zacloumala. Prudké cloumání a nárazy posléze setřásly zelenou kobylku jako šišku z borovice. Se zoufale roztaženýma nohama se propadala dolů.
Šedé mládě se vrhlo na překvapeného členovce. Rovněž raptořice byla zaskočena – velikostí kořisti. Vrozený instinkt jí velel nasadit všechny zbraně, co si s sebou přinesla na svět.
Drápy na předních prackách prosekla nazelenalá blanitá křídla. Hned poté zaťala zuby do bližšího křídla. Zuřivě škubala a trhala, až se jí podařilo odervat skoro polovinu křídla.

Informace o knize

Autor: Ilona Ziková
Počet stran: 367
Vazba: A5, pevná šitá V8
ISBN: 978-80-7550-142-4
Rok vydání: 2023

Tech.realizace AXIMA spol.s r.o.Tel.infolinka: 603 276 378, email: prsms@axima-brno.cz, www.platmobilem.cz.

Co jsme zač?

Šuplík.cz je knihkupectví a vydavatelství, které tiskne a vydává klasické papírové knihy zejména začínajícím autorům.

Kromě výroby a vydání knihy zajišťujeme i její přímý prodej přes SMS.

Přečtete si více o šuplíku nebo nám rovnou napište – se vším vám poradíme.

Anketa

Píšete něco?

Ano, ale jen do šuplíku. 2074 2074

Ano, už mi něco vyšlo. 357 357

Ano, ale jen na webu. 575 575

Ne, asi neumím psát. 118 118

Ne, raději jen čtu. 215 215