Jednoduchá platba

Knihy z nabídky knihkupectví a vydavatelství Šuplík.cz můžete objednat a koupit jednoduše, pouhým odesláním SMS.

Stav Objednávky

Ověřte si, v jakém stavu je vaše SMS objednávka.

Obálka  - přední strana Obálka  - zadní strana


Pod hladinou slov

Michal Žák

Cena knihy je 345 Kč, poštovné a balné po ČR je již v ceně.

Tuto knihu nelze objednat přes SMS

O knize

Publikace „Pod hladinou slov“ obsahuje výběr článků brněnského rodáka Michala Žáka z let 2017—2022, publikovaných hlavně v BrnoŽurnálu, mediální doméně Syndikátu novinářů jižní Moravy, i jinde. Fejetony, komentáře, úvahy a glosy jsou uspořádány do tří oddílů.
Úvodní část s názvem V náruči Brna zahrnuje články s brněnskou a moravskou tematikou včetně pojednání o významných, ale pozapomínaných osobnostech spjatých s Brnem (jezuité — zejména Jakub Kresa —, dále František Bělský, Tunál Divíšek aj.) a dalších zajímavostech (název města, symboly městských částí, Ježíškova tříkolka apod.).
Část Střípky životaběhu je inspirována autorovým životem a jeho kulturními zájmy, zejména poezií, jazykem, filmem a historií (Skácel, Sdružení Q, Marketa Lazarová, husité, westerny atp.).
Závěrečná Všehochuť čili dort pejska a kočičky má široký záběr od záležitostí jazyka, věcí denní spotřeby, jídla i domácích zvířat až po výročí významných děl (Dantova Božská komedie, Eliotova Pustá země) a knih vyšlých v poslední době. Vše je posuzováno z hlediska českého jazyka, s důrazem na etymologii.
Kniha navazuje na předchozí autorovu knihu „Trochu jinak“ z roku 2017.

Ukázka z knihy

POSLEDNÍ MOHYKÁN JE JEDNIČKA
Dovedete si představit jedenáctiletého kluka, jak se mu rozzáří očka, když dostane k narozeninám krásně ilustrovanou dobrodružnou knížku? Jenže takové výjevy skončily s minulým stoletím. Dnes už u (pre)puberťáků i ta nejvnadnější knížka sklízí leda opovržení.
Dopřál jsem si nedávno návrat do časů dětství a k mé tehdy nejmilejší knížce: Poslednímu Mohykánovi Jamese Fenimora Coopera. Kdysi jsem vlastnil její vydání z roku 1948, ještě z nakladatelství J. R. Vilímka, podle tiráže v překladu Fr. Austina (zkomolený přepis pseudonymu F. S. Procházky „Fr. Faustin“) v úpravě dr. Bedřicha Fučíka a (to hlavně) s ilustracemi Zdeňka Buriana. O tu knížku mě připravil jeden z mých tehdejších spolužáků. Před pár lety jsem stejné vydání spatřil za výkladem antikvariátu. Musel jsem chvíli šetřit do prasátka: stálo tisíc korun! Antikvář mi vysvětlil, že jde o zcela zachovalé vydání i s obalem; bez obalu by prý přišlo tak na 350 korun.
Teď jsem tedy opět hrdým vlastníkem svého prvního Posledního Mohykána. A k tomu mám ještě další dvě a půl vydání téže knížky z nakladatelství Albatros: úplný překlad Vladimíra Henzla z roku 1970 a jedno z nejnovějších vydání z roku 2007 v překladu V. Kocourka a v úpravě Zuzany Kocourkové; a ta půlka (jde o první část knihy) je v antologii Indiánské příběhy z roku 1987 v překladu Vladimíra Hulpacha. Kromě Henzlova překladu s ilustracemi Jaromíra Vraštila jsou ostatní knížky opatřeny obrázky nedostižného Zdeňka Buriana.

Informace o knize

Autor: Michal Žák
Počet stran: 270
Vazba: měkká lepená, B6
ISBN: 978-80-7550-140-0
Rok vydání: 2023

Tech.realizace AXIMA spol.s r.o.Tel.infolinka: 603 276 378, email: prsms@axima-brno.cz, www.platmobilem.cz.

Co jsme zač?

Šuplík.cz je knihkupectví a vydavatelství, které tiskne a vydává klasické papírové knihy zejména začínajícím autorům.

Kromě výroby a vydání knihy zajišťujeme i její přímý prodej přes SMS.

Přečtete si více o šuplíku nebo nám rovnou napište – se vším vám poradíme.

Anketa

Píšete něco?

Ano, ale jen do šuplíku. 2073 2073

Ano, už mi něco vyšlo. 357 357

Ano, ale jen na webu. 575 575

Ne, asi neumím psát. 118 118

Ne, raději jen čtu. 214 214