Jednoduchá platba

Knihy z nabídky knihkupectví a vydavatelství Šuplík.cz můžete objednat a koupit jednoduše, pouhým odesláním SMS.

Stav Objednávky

Ověřte si, v jakém stavu je vaše SMS objednávka.

Obálka  - přední strana Obálka  - zadní strana


Nezapomenutelná léta

Vavřin Škarecký

Cena knihy je 850 Kč, poštovné a balné po ČR je již v ceně.

Tuto knihu nelze objednat přes SMS

O knize

Nezapomenutelná léta“ jsou paměti Vavřina Škareckého, rodáka z Vracova na Moravě, původně vojáka rakousko-uherské armády v první světové válce, který byl zajat na ruské frontě, strávil několik let v zajateckém táboře v dnešním Kazachstánu ve Střední Asii, vstoupil do čs. legií v Rusku a s nimi bojoval a po dobu dvou let putoval (když už I. světová válka dávno skončila) přes Sibiř až do Vladivostoku. Zůstal několik let na Sibiři a pak se přestěhoval do Číny, kde prožil dalších 15 let. Paměti začínají popisem historických událostí okolo vzniku čs. legií ve Francii, Itálii a zejména v Rusku. Na základě autorových vlastních zkušeností jsou v knize popsány mnohé události a zážitky z činnosti legií a také zajímavé a zasvěcené pohledy na život v Číně té doby, včetně dvou krvavých japonských invazí.

Ukázka z knihy

Odvetná opatření a následky
Areál tamního nádraží byl neobyčejně veliký, proto jsme nemohli vědět, co se při poměrně značném seskupení vojsk odehrálo jinde. Přijeli jsme několik hodin před přepadením, byli jsme upoutáni k svému ešalonu a nikam jsme nevycházeli. Byla tma a mráz a každý jedinec z naší jednotky byl rád, když si ohl lehnout.
Nevěděli jsme ani, jak je nádraží velké a jak vypadají okolní budovy. Aby byl navázán kontakt s obrněným vlakem, byly postaveny stráže jinými útvary nejen před a uvnitř nádraží, ale též opodál u železničních dílen a depa. Mezi těmito strážemi a obrněným vlakem patrolovaly spojky. Všeobecně se mělo za to, že železniční zaměstnanci a dělnící v dílnách jsou proti nám silně zaujati, a proto byla zvýšená pozornost věnována dílnám.
Stráže zpozorovaly, že časně ráno, asi kolem čtvrté hodiny (tedy právě v tu dobu, kdy jsem si šel pro horkou vodu), se do dílen trousili, ačkoliv pracovní doba začínala normálně až v sedm hodin. Dílny stály stranou od nádraží, avšak v areálu stanice.
Stráže si stěžovaly, že byla malá viditelnost a že neměly rozhled, neboť mlha stále houstla. Musím říci, že jsem nikdy před tím tak hustou mlhu nezažil. Vypadala jako bílá tma, strašlivá, že se v ní všichni ztráceli.
Když asi v šest hodin ráno střelba začala, obrněný vlak popojel blíže k nádraží, kde stály naše vlaky a kde se střílelo, aby mohl zasáhnout. Vypustil ve směru, odkud byly slyšet výstřely, několik dávek z kulometu, načež se zdálo, že střelba ztichla.
Zanedlouho však napadající palbu obnovili. Obrněný vlak musel vyčkávat jako my mezi ešalony jednak pro špatnou viditelnost, jednak proto, že nevěděl, zda legionáři nešli do protiútoku. Zkrátka nastal zmatek. Kdyby bylo tenkrát normální počasí a bylo dobře vidět, nikdy by se partyzáni neodvážili napadnout naše ešalony; obrněný vlak sám by je všechny rozprášil.

Informace o knize

Autor: Vavřin Škarecký
Počet stran: 381
Vazba: US Letter, vazba pevná šitá V8
ISBN: 978-80-7550-117-2
Rok vydání: 2021

Tech.realizace AXIMA spol.s r.o.Tel.infolinka: 603 276 378, email: prsms@axima-brno.cz, www.platmobilem.cz.

Co jsme zač?

Šuplík.cz je knihkupectví a vydavatelství, které tiskne a vydává klasické papírové knihy zejména začínajícím autorům.

Kromě výroby a vydání knihy zajišťujeme i její přímý prodej přes SMS.

Přečtete si více o šuplíku nebo nám rovnou napište – se vším vám poradíme.

Anketa

Píšete něco?

Ano, ale jen do šuplíku. 2070 2070

Ano, už mi něco vyšlo. 356 356

Ano, ale jen na webu. 575 575

Ne, asi neumím psát. 118 118

Ne, raději jen čtu. 214 214