Jednoduchá platba

Knihy z nabídky knihkupectví a vydavatelství Šuplík.cz můžete objednat a koupit jednoduše, pouhým odesláním SMS.

Stav Objednávky

Ověřte si, v jakém stavu je vaše SMS objednávka.

Obálka  - přední strana Obálka  - zadní strana


Kdysi kdes

Jan Mazura

Cena knihy je 297 Kč, poštovné a balné po ČR je již v ceně.

Postup pro objednání knihy SMSkou

Pošlete na číslo 9020099 SMSku s textem:

SUPLIK 145 jmeno prijmeni adresa

Po potvrzení první SMS pošlete druhou SMS s textem:

SUPLIK 145

Po potvrzení druhé SMS pošlete třetí SMS s textem:

SUPLIK 145

Třetí SMS bude opět potvrzena a tím je objednávka i platba dokončena. Knihu zašleme do 5 dnů na adresu uvedenou v první SMS.

O knize

Knihu tvoří šest příběhů – povídek na historické náměty s více či méně uplatněnými rysy pohádky.
Autor má poměrně velké a neběžné znalosti historie i rytířského vybavení a se a správnou dávkou nejen mužského sebevědomí, ale i humoru. Všechny příběhy jsou perfektně promyšlené, detaily do sebe dokonale zapadají a vše vyúsťuje ve vtipnou a originální pointu.

Ukázka z knihy

Svíce v rukou muže ležícího na posteli jen slabě prosvětlovala setmělou místnost. Farář z vesnice, který byl k nebožákovi povolán, už provedl všechny úkony a tiše pohroužen do motliteb čekal jeho poslední vydechnutí.

Dveře do světnice se otevřely a vstoupil syn umírajícího, Hynek. Chtěl být u otce v jeho posledních chvílích, ale hospodářství, které měli, se samo o sebe nepostará.

Nebyl to velký grunt. Měli malou chalupu notný kus za městem, pod lesem. Jednu kravku, tři ovce a jednoho koně, s nímž obdělával syn malé políčko. Ačkoli nevelké, zem tam nebyla kamenitá, a tak se mohli těšit z každoroční velké úrody. Les navíc pole chránil před větry, takže jim ten malý kousek země dal mnohdy více než velké lány sedlákům z vesnice. Však jim ten kus země také nejeden z nich záviděl.

Syn zastával celé hospodářství sám. Matka zemřela před lety na nemoc, co kosila lidi v celém kraji, a otec, který odešel do války, aby z válečné kořisti rodině pomohl, se vrátil dobitý tak, že ho napoprvé ani poznat nebylo. Marné bylo mazání mastí, marné zaříkávání a modlitby v kostele, které syn zaplatil. S krví z ran odcházel z těla i život.

„Synu,“ zasípal otec a otevřel oči.

„Jsem tady, táto.“ Přiklekl k posteli smutně zachmuřený.

„Podívej, jak jsem dopadl. Hrával jsem si na siláka, v hospodě se rval nesčetněkrát a nakonec, přesvědčen o své síle, jsem šel do války, že vás s mámou zaopatřím.“ Pootočil hlavu na polštáři a podíval se synovi do očí. „Zapřísahám tě, synu, slib mi, že se nikdy nebudeš prát, že nebudeš jako já.“ „Slibuji, táto,“ přikývl syn právě v okamžiku, kdy se z otcových očí vytratila jiskra života a nehybně zůstaly hledět kamsi do prázdnoty, kam odešla i jeho duše.

Uložili tedy mrtvého do truhly a nazítří ráno se konal pohřeb. Nikdo z vesnice nepřišel, jen pár babek, které rády klepy po městečku roznášely. A ty si samozřejmě takovou událost nemohly nechat ujít.

A pak přišel ještě někdo. Hostinský Kaněra. Už jakou dobu přemlouval Hynka, aby mu to úrodné pole prodal. I na pohřeb přišel jen kvůli tomu. Ještě ani hrob nebyl zaházen, a už začal. „Sám se o celý grunt nepostaráš,“ pravil s předstíranou starostí. „Z města se ti všichni vyhýbají, pro pověst tvého otce, dopřej mu bůh lehkou zem.“ Pokřižoval se. „Ženu nemáš, nic tě tu nedrží. Dobře ti zaplatím a můžeš začít jinde.“

Hynek mu neodpověděl. Neměl sílu se s ním přít, jen se otočil a odešel domů. Obstaral zvířata a sedl si v chalupě na lavici. Rozhlédl se unaveně kolem sebe. Jak by to tu mohl prodat a opustit? Vždyť každý kousek tady mu připomínal rodiče a bezstarostné dětství. Džbánky na polici, lavice, kterou jeho otec vyřezával, a taky ten malovaný hrnek, který přivezl jako dárek pro jeho matku, to mu bylo šest let.

Jak se nořil do vzpomínek, bylo mu hůř a hůř. Když srdce bolí, alkohol hojí, a tak se zvečera vydal do hospody, že ten žal trochu spláchne.

Hospoda už byla skoro plná. Hudba hrála a sedláci zpívali a bavili se po celodenní lopotě na svých statcích.

Když Hynek vstoupil, všechno utichlo. Hynek věděl, že není právě oblíben, ale nastalé ticho ho vyvedlo z míry. Zavřel pomalu dveře a přehlédl zamračeně místnost.

„Co ty tu chceš?“ vstal sedlák Houzar. Hubený zrzavý provokatér. „Trolle!“ dodal posměšně. Ostatní muži mlčeli a čekali, co se bude dít. Jediná Andulka, dcera hostinského, se na Hynka nedívala s nenávistí, ale s obavou o jeho zdraví.

Informace o knize

Autor: Jan Mazura
Počet stran: 172
Vazba: měkká lepená
ISBN: 978-80-7550-008-3
Rok vydání: 2015

Celková cena za odeslané SMS zprávy je 297 Kč vč. DPH. Tech.realizace AXIMA spol.s r.o. Tel.infolinka: 603 276 378, email: prsms@axima-brno.cz, www.platmobilem.cz.

Co jsme zač?

Šuplík.cz je knihkupectví a vydavatelství, které tiskne a vydává klasické papírové knihy zejména začínajícím autorům.

Kromě výroby a vydání knihy zajišťujeme i její přímý prodej přes SMS.

Přečtete si více o šuplíku nebo nám rovnou napište – se vším vám poradíme.

Anketa

Píšete něco?

Ano, ale jen do šuplíku. 2073 2073

Ano, už mi něco vyšlo. 356 356

Ano, ale jen na webu. 575 575

Ne, asi neumím psát. 118 118

Ne, raději jen čtu. 214 214